Εκδρομές Θέατρο Γιορτές Ολυμπιακή Παιδεία

Εργαστήρια
Μαντινάδες
Παλαιά Έτη
  Το σχολείο μας ήταν πάντα και παραμένει ένα δραστήριο και ζωντανό σχολείο. Η συμμετοχή μας όλα αυτά τα χρόνια σε διάφορα προγράμματα και δραστηριότητες αποτελεί την καλύτερη απόδειξη αυτού:

Προγράμματα και άλλες Δραστηριότητες από 1998 μέχρι 2004

1. Κινητικότητας 1998-2000

(με σύμπραξη σχολείων εσωτερικού και εξωτερικού)

Θέμα: Φυσικές καταστροφές και περιβάλλον. Η περίπτωση των σεισμών.

1. Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

I.      ΕΠΕΑΕΚ 1998 – 2000 ΤΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΧΑΝΙΩΝ

Προστασία περιβάλλοντος, βασικές αρχές εξοικονόμησης ενέργειας και ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

II.      Αρωματικά φυτά της περιοχής μας

III.      Η πηγές του τόπου μας

IV.      Ηλιακός θερμοσίφωνας. Απόψεις των κατοίκων της περιοχής.

V.      Κλίμα, αλλαγές κλίματος (έρευνα μέσω Internet).

VI.      Κατανάλωση εμφιαλωμένων νερών.

VII.      Ημέρα της γης. Συμμετοχή στο πρόγραμμα με μηνύματα που ζωγραφίστηκαν σε χαρτοσακούλες και μοιράστηκαν σε διάφορα καταστήματα.

VIII.      Μελέτη των ακτών της περιοχής μας. Στα πλαίσια του προγράμματος έγινε εξόρμηση στην παραλία της Επισκοπής και καθαρισμός από τους μαθητές.

IX.      Βιώσιμες πόλεις – ποιότητα ζωής στα χωριά μας (πρόγραμμα ΕΠΕΑΕΚ του Πανεπιστημίου Αιγαίου).

X.      Γη το σπίτι μας, ηλιακό σύστημα η γειτονιά μας.

XI.      Μεσογειακή διατροφή και μεσογειακή τροφική πυραμίδα (πρόγραμμα SEMEP).

1. Αγωγή Υγείας

I.      Έφηβος σήμερα ενήλικας αύριο.

II.      Ανθρώπινες σχέσεις – ψυχική υγεία. Πιλοτικό πρόγραμμα ΕΠΕΑΕΚ με σύμπραξη σχολείων από τους νομούς Ρεθύμνου και Λασιθίου.

III.      Οι σχολικές γιορτές, εθνικές και θρησκευτικές ουσιαστικό βίωμα των μαθητών.

IV.      Τάξεις χωρίς κάπνισμα (πρόγραμμα Ελληνικής Αντικαπνιστικής Εταιρείας).

V.      Στοματική υγιεινή.

VI.      Διατροφή – Γενετικά τροποποιημένα προϊόντα.

VII.      Ψυχική υγεία – Ανθρώπινες σχέσεις (στα πλαίσια του Γ’ ΚΠΣ με σύμπραξη σχολείων του νομού.

VIII.      Στηρίζομαι στα πόδια μου.

IX.      Ήλιος πηγή ενέργειας αλλά και ...

1. Ολυμπιακής Παιδείας

I.      «Ας γνωρίσουμε τα μη διαδεδομένα Ολυμπιακά αθλήματα». Πρόγραμμα χρηματοδοτούμενο από το Εθνικό Ίδρυμα Νεότητας, σε συνεργασία με το ιδιωτικό σχολείο Λιναρδάτου – Αυγουλέα στην Αθήνα και του Γυμνασίου Κορθίου Άνδρου.

II.      «Παιδεία, άθληση και φύση», σε συνεργασία με σχολείο του Ρεθύμνου (χρηματοδοτούμενο από το Εθνικό Ίδρυμα Νεότητας).

III.      «Σκέψεις μαθητών για την εκεχειρία» (χρηματοδοτούμενο από το Εθνικό Ίδρυμα Νεότητας).

1. Επαγγελματικού προσανατολισμού

I.      Εφαρμογή Προγραμμάτων Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού σε Σχολικές Μονάδες (πρόγραμμα ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ – Γ’ ΚΠΣ).

II.      Ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών και παρεμβατικά προγράμματα για την προώθηση της ισότητας των φύλων (πρόγραμμα ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ Γ’ ΚΠΣ του ΚΕΘΙ).

1. Θεατρικές Παραστάσεις

I.      Χριστουγεννιάτικη θεατρική παράσταση «Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά με την Χιονάτη».

II.      «Ήταν και αυτός ένας τρόπος» της Εύας Λαδιά (συμμετοχή στους μαθητικούς καλλιτεχνικούς αγώνες).

III.      «Ετοιμάζοντας την εθνική σχολική εορτή της 28ης Οκτωβρίου» σε διασκευή Σμαρώς Κζούνια.

1. Άλλες Δραστηριότητες

I.      Συμμετοχή στο 2ο Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών «Χαμηλές Πτήσεις» με την μικρού μήκους ταινία «Το όνειρο».

II.      Έκδοση επιτραπέζιων ημερολογίων των ετών 1999, 2001, 2002, 2003, 2004.

III.      Οργάνωση και πραγματοποίηση του παιχνιδιού «Κυνήγι του θησαυρού» με θέμα την Ελληνική επανάσταση του 1821.